ده نمکی هم از دست رفت...

امروز داشتم از میدان هفت تیر می گذشتم. یه دفعه دیدم روی پل یه بنر بزرگ زده بودند که «تو به من رأی میدی، از چشات معلومه».

اخراجی ها

تعجب کردم. گفتم آخه الآن که رأی گیری نیست. روز هفتم شهادت امام حسین (علیه السلام). آخه چه رأی گیری است؟! با خودم گفتم حتما تبلیغ یه محصوله... چه لحظه بعد چشمم به بنر کناریش افتاد. نوشته بود: «رأی ما حاجیه»

گفتم حتما یه رأی گیری محلی است. اما آخه با اون ابعاد بزرگ؟

کسایی که همراهم بودند گفتند تبلیغ فیلم است. خلاصه مدتی پشت چراغ قرمز گذشت تا متوجه شدیم که قضیه تنها برای بازی کردن یک فیلم است. آقایون برای اینکه موضوع فیلمشان در مورد انتخابات است یک صحنه انتخابات شبیه سازی کرده بودند و بازیگران در وسط فیلم در حال ایفای نقش بودند. سری چرخاندم دیدم حدود 5 تابلوی بزرگ تبلیغاتی در میدان با عکس شخص آقای شریفی نیا، بازیگر معروف پر شده بود. همان تابلوهای تبلیغاتی که اصلی ترین تابلوهای میدان به حساب می آیند.

اخراجی ها

فیلم احتمالا متعلق به آقای ده نمکی بود و احتمالا اخراجی های 3. چون در تبلیغات نوشته بود: «ما به اخراجی صالح رأی می دهیم.»

بعد از دیدن این صحنه ها واقعا به حال خودمان غبطه خوردم. وقتی به میدان نگاه می کردی، نصف میدان حال و هوای محرم و عذاداری داشت و نصف دیگر حال و هوای ریا کارانه شریفی نیا. البته از این بگذریم که شخصیت آقای شریفی نیا در همه فیلم ها شده است یک شخص مذهبی ریاکار. مگر بیش از هفت روز از شهادت سالار شهیدان گذشته است؟! مگر محرم و صفر، 2 ماه تمام، شهر حال و هوای حسینی نداشت؟ چه زود فراموش کردیم؟ هنوز یک هفته از آخرین عزاداری نمی گذرد که به شادی شب یلدا در همین امشب می نشینیم.

اخراجی ها

اما نکات قابل ذکر این ماجرا:

1- یعنی منتاژ کردن این تبلیغات بر روی فیلم کار سختی بود؟ در حالی که فیلم های بسیاری و حتی تبلیغات تلویزیونی بسیاری این کار را در گذشته کرده بودند و کاملا طبیعی جلوه می کرد. چرا باید حتما این کار بصورت واقعی انجام شود؟!!!

2- این همه خیابان در اطراف شهر. چرا این صحنه از فیلم باید در شلوغ ترین نقطه شهر و حیاتی ترین نقطه شهر که محل عبور بسیاری از خطوط عبوری است بازی شود؟!!!

3- حتما می دانید که صحنه های مختلف فیلم در روزهای مختلف و حتی بصورت غیر ترتیبی فیلمبرداری می شود. مثلا بنا به آماده بودن صحنه ها و یا امکانات ممکن است ابتدا صحنه های انتهایی و بعد صحنه های ابتدایی فیلمبرداری شود. آیا نمی شد صحنه های دیگر فیلمبرداری می شد و این صحنه کمی بعد که از عاشورا گذشته باشد فیلمبرداری می شد؟ چرا این صحنه از فیلم باید در این روز فیلمبرداری شود؟!!!

4- چرا آقای ده نمکی باید دچار این خبط شود؟ (در این مورد در پست بعدی خواهم نوشت)

5- حال که قرار است فیلمبرداری این صحنه در محرم باشد، چرا در روزی که شب یلداست؟!!! آیا قرار است این صحنه میدان هفت تیر همراه با جشن شادی شب یلدا که در رادیو و تلویزیون به میمنت وجود آقای ضرغامی تبلیغ می شد، باعث تشدید کوچک کردن عاشورا شود؟!!!

البته مثل اینکه این قضیه تنها مختص میدان هفت تیر نبوده و شامل تمام نقاط حساس می شده.

یه مطلب هم دیدم در همین راستا. با کلیک بر »»اینجا«« می توانید آن را بخوانید.

و الله اعلم. ولی آنچه میدانم تبلیغات آنچنان داستان عظیمی است که...

/ 0 نظر / 76 بازدید