باز هم گیر دادن به محرم!

یه مطلب نوشته بودم در مورد محرم و علامت. دعا می کردم دیکه مطلبی در این مورد از این زاویه ننویسم ولی مثل اینکه نمی شه. آخه نمیزارن. یه مطلب یه جایی از کتاب همفر خونده بودم که می گفت باید محرم و عاشورا رو از مسلمان ها بگیریم. تا مسلمان ها همچین چیزی در دینشون دارن نمیشه باهاشون مقابله کرد.

این چند ساله دیدم که واقعا دارن کار می کنند. الآن مواردشو براتون میگم:

اولین حرکت چند سال پیش بود که شروع شد؛ مبارزه ای تحت عنوان مبارزه با علم و علم کشی. که در واقع شروع حرکت بود. البته قبل از اون چندین سال روی افکار عمومی کار شده بود. البته کنار این حرکت یه چاشنی هم زده بودن که تلخ به نظر نیاد. یعنی یه حرکت صحیح رو باهاش همراه کرده بودند که مورد تأیید قرار بگیره. اونم مبارزه با تمثال های ائمه بود. این دو حرکت در کنار هم آغازگر مبارزه با عاشورا بود. خدا خیرش بده اون آقایی رو که متوجه موضوع شد و فرمود: «هر چیزی که بعنوان نماد عاشورا شده باشد نباید حذف شود.»

دومین حرکت فکر می کنم سال گذشته بود. تحت عنوان مبارزه با تبلیغات روی ماشین ها. این حرکت که خیلی حساب شده بود نکات ذریفی داشت. یادتون میاد که یه مدت مد شده بود مردم روی ماشین هاشون از ارادتشون به ائمه می نوشتند؟ مخصوصا محرم. اما از اونجا که قراره محرم و تمامی نماد هاش از توی جامعه حذف بشه اون سال از اینجا شروع کردند. چون یه حرکت جدید شکل گرفته بود که نباید قوت می گرفت. درسته که قانون میگه که نوشتن و چسباندن اشکال بر روی بدنه ماشین ممنوع است ولی نکاتی در این حرکت بود. اول اینکه چرا برای اجرای این قانون محرم رو شروع کردند. دوم اینکه چرا تاکید عوامل اجرایی به نوشته های پشت شیشه در مورد ائمه بود نه سایر مطالب. سوم اینکه چرا به ماشین های پخش مثلا محصولات غذایی کاری نداشتند که تبلیغات خودشون رو روی ماشین کرده بودن یا اتوبوس های شرکت واحد که مثلا تبلیغ ریش تراش بود!

سومین حرکت هم امسال انجام شد که چون زیاد از صحت و سقم اون مطلع نیستم، فعلا در موردش مطلبی نمی نویسم. اگر مطمئن شدم حتما در موردش صحبت خواهم کرد.

نکته قابل توجه در تمام این حرکات اینست که برای موجه جلوه دادن هر حرکتی یک موضوع قابل قبول به موضوع اصلی می چسبانند تا هدف اصلی مخفی بماند و در جامعه به مخالفت نیافتد.

باز هم شما را به خواندن کتاب «خاطرات مستر همفر» توصیه می کنم. لینک دانلود این کتاب رو هم توی مطالب قبلی گذاشته ام.

/ 1 نظر / 28 بازدید
سبز اندیش

من هم با این مطلبی که نوشتید و مطلب قبلیتون موافقم. ممنون از آگاهی بخشی